close

Kontakt z nami

Donec eget lorem at urna auctor congue in eget velit. Sed lorem metus, varius sit amet quam at.

Zabiegi pielęgnacyjne:

  • toaleta uszu – bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny u naszych pupili (przede wszystkim psów) do którego powinniśmy przyzwyczajać je już w wieku szczenięcym i powtarzać, zwykle jeden raz w tygodniu, przez cały okres ich życia.

    W naszym gabinecie pokażemy Państwu w jaki sposób prawidłowo czyścić uszy zwierzakom, jak często oraz dobierzemy odpowiedni preparat. Pamiętajmy, że zbierająca się w uszach brudna woskowa wydzielina przyczynia się do powstawania stanów zapalnych uszu, czego w dużym stopniu można uniknąć dbając o ich prawidłową higienę.
  • przycinanie pazurów – u psów, które w przeciwieństwie do kotów posiadają „niewysuwalne” pazury, proces ich ścierania odbywa się naturalnie podczas biegania po twardym podłożu. Niestety duża grupa pupili, biegająca głównie po trawie, a także ta w podeszłym wieku mająca ograniczony ruch, nie jest w stanie naturalnie zetrzeć pazurków. W takiej sytuacji konieczne jest ich regularne podcinanie.

    Koty ścierają swoje pazury używając do tego różnego rodzaju drapaków, ale często niestety także mebli stojących w domu. Dlatego u kotów „niewychodzących” u których pazurki nie stanowią narzędzia obronnego (tak jak jest w przypadku kotów biegających na dworze) zaleca się regularne ich podcinanie.
  • oczyszczanie gruczołów okołoodbytowych – niestety nadal dosyć powszechnie utrzymuje się wśród właścicieli psów mit, że „saneczkowanie” jest objawem „zarobaczenia”. Otóż nie! Saneczkowanie, a ponadto nasilone interesowanie się psa okolicą odbytu, zmiana jego wyglądu (zaczerwienienie, zabrudzone i posklejane włosy), nieprzyjemny zapach oraz świąd tylnej części ciała to najczęściej objawy zatkanych gruczołów okołoodbytowych.

    W takim przypadku powinniście Państwo niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który opróżni zalegającą wydzielinę. Zaniedbanie tego problemu może doprowadzić do zapalenia zatok okołoodbytowych co sprawia zwierzęciu silny ból oraz wymaga leczenia. Aby tego uniknąć zaleca się kontrolę stanu gruczołów okołoodbytowych co około 3 miesiące, a w przypadku psów u których problem ten nawraca – nawet co miesiąc.